szombat
okt.222011

Frissítés

Előadások frissítve.

péntek
okt.212011

Frissítés

Interjúk frissítve

szerda
okt.192011

Frissítés

Interjúk frissítve

hétfő
okt.172011

Előhang a 2011.10.20-i Rakott c. rádióműsorhoz

Válhat-e államvallássá a magyar foci? Nem csak futball-barátoknak szól a 2011.október 20-i Rakott. A fizető néző lehet elfogult: hihet a megújulásban, bűn rossz meccsek után a következő sikerében. Rajonghat X-ért, utálhatja Y-t. Bigott vallása lehet mindez. De baj van, ha a csúcsokon a vakhit ártó köz- és önbecsapássá válik. Ha - szurkolói szívvel és nívón - elvárják a pártos igazodást, felborítják a sport külső-belső értékrendjét. Szeretni a focit és/vagy államilag, majomszeretettel kivételezni vele nem ugyanaz. A világ labdarúgása virágzó üzlet. Megítélni, hogy merre tart: nézőnek, szakembernek is nehéz.  Számunkra vége a jövő évi futball-ebnek. Nem jutott ki a csapatunk a 2012-es kontinens-viadalra. Talán majd 2014, 2016? Nincs olyan jeles nemzetközi versengés, melyben talpon volnánk. Mozdulatlanság sincs. Másfél éve új MLSZ-vezetés regnál, tengernyi közpénz áramlik a labdarúgásba, formálódik a nemzeti válogatott. A külföld a honi fociban jelen van: igaz, hogy alig(ha) minőségi húzóerővel. Megint, folyton vannak, akik kedvező jeleket vizionálnak. Zsinórban 20 éve a honi futball 5 válságjelét látni: szakmai, irányítási, közgazdasági, jogi és morális krízist. Mi van ma ezekkel? Mi jellemzi az élenjáró országok csapatait és a foci alapvető trendjeit, és a magyar labdarúgás hol és hogyan helyezhető el e képben? Hogyan hat a futball a nála fontosabb, általánosabb társadalmi jelenségekre, pro és kontra? Vendégek: Murányi András és Pető Péter sportújságírók, akik írásaikban jócskán túl látnak a szögletzászló határain. Műsorvezető: Kolláth György

vasárnap
okt.162011

Frissítés

Interjúk frissítve

csütörtök
okt.132011

Frissítés

csütörtök
okt.062011

Frissítés

Interjúk frissítve.

vasárnap
okt.022011

Frissítés

Előadások frissítve.

hétfő
szept.262011

Aktuális és Frissítés

Interjúk frissítve.

Előhang a Klubrádió Rakott c. műsorának 2011.09.29-i adásához

Rossz vicc, két vállalatvezető beszélget. Rendesen fizetsz az embereidnek? Sajnos nem. Én sem. Mégis bejárnak dolgozni? Be bizony. Az enyémek is. Nem is sztrájkolnak? Ezek nem! Nem kéne tőlük belépődíjat szedni? Szúrós poén a szakszervezeti oldaltól, a sztrájk-törvényszigorítás után: a parlament legyőzte az időt. Decemberben szembeköpte húsz évvel ezelőtti önmagát. Még egy bon mot, kétféle érdekképviseleti vezető-típus van: a kaszkadőr és a kamikáze. Vendégeink bizonyára előmozdítják azonosításukat. Európa jogállamaiban a polgárnak elidegeníthetetlen és sérthetetlen alapjogai vannak. Egy részük politikai (szabadság)jog, más részük a mindennapokhoz, a szociális piacgazdaság emberi dimenzióihoz kötődik. Az embernek joga van ahhoz, hogy dolgozzék, és gondok jelentkezésekor felemelje a szavát, jogai védelmére keljen: egyénileg, de másokkal közösen is. Ennek íve a petíciótól, az aláírás-gyűjtésen, demonstráción át a tiltakozás radikális, ám törvényes formájáig terjed. A végpont a sztrájk. Vajon a mai puskaporos miliőben mit jelent, hogy működik ez a végső tiltakozási eszköz. Okát vagy a jogát kell-e célba venni, korlátozni? Vendégeink: Dr. Borsik János Autonóm szakszervezeti elnök és Dr. Dávid Ferenc VOSZ főtitkár. Műsorvezető Kolláth György.

szerda
szept.212011

Frissítés

Előadások és Interjúk frissítve.

kedd
szept.132011

Frissítés

Előadások és Interjúk frissítve.

hétfő
szept.052011

Aktuális és Frissítés

Interjúk frissítve.

Előhang a Klubrádió Rakott c. műsorának 2001.09.08-i adásához

Magyarország új alaptörvénye elfogultan, avítt módon beleszánt a közjogi rendszerbe. Hatalmi féltékenykedéssel politikai (zsák)utcába terelgeti az államszervezetet. A rendszerváltó önkormányzatiságot - a közigazgatás egyik szelvényét - kordába tartandó helyhatósággá nyesi vissza. Illúziója: a központ mindent megold, megszab, pénzel, visszavesz, dirigál, behajt. A saját tenyerébe ülve méri meg magát. Minden autonómia totális ellentétele ez a szemlélet. Antidemokratikus, drága, a globalizált világban esélytelen. Az új alaptörvény elveti az önkormányzatok kollektív és alapjogi filozófiáját. E jogokból szimpla hatáskört fabrikál.

Menetlevél a féktelen úthengerhez maga az alaptörvény. Fügefalevélként az önkormányzás, mint név fennmarad. Hevenyészett igazgatási rész-koncepciók, ötletek, alapelvek keringenek, közben erőszakolt intézkedések, elvonások rontják az esélyeket. Lakmuszpapír a jogsértő alaptörvényi „asztaltáncoltatás”: a lekezelés és a bornírtság együttese.

Kormányoldali túlsúly van az önkormányzatoknál: mégse látni, hogy a baráti érdekek és intő szavak józan lépést indukálnának. Kutyából lesz szalonna: a választék, hogy füstölt, sós-fehér vagy paprikásan abált kínálat jön-e? A helyi önkormányzatok jelenét és jövőjét elemzi Lukács Zoltán szakpolitikus és Tóth József fővárosi kerületi polgármester: mindketten parlamenti képviselők. Műsorvezető Kolláth György.

 

péntek
szept.022011

Frissítés

Előadások és Interjúk frissítve.

csütörtök
aug.042011

Frissítés

Interjúk frissítve.

hétfő
aug.012011

Aktuális és Frissítés

Előhang a Klubrádió Rakott c. műsorának 2001.08.18-i adásához

-Az új magyar alaptörvény olyan, mint egy felfújható céltábla. /Értsd: nem fog rajta semmi?!/ -A magyarok karikás ostorral váltanak alkotmányt. /Stiláris megvilágítás!/ Ezek még idézhető, elcsípett, elképedt strasbourg-i folyosói kommentárok. Júliusban az EP állásfoglalást adott ki a magyar alkotmányozás folyamatáról. A minősítés és a prognózis: nem fáklyásmenet. Egyetértés nem körvonalazódik. Futball-hasonlattal: a felek két kapura reklamálnak. Izgalmas II. félévnek nézünk elébe.

Augusztus 20. alkalmából azonban elkel egy kis emelkedettség. Ünnepre készülünk. Az államalapító Szent István király emléknapját ünnepi tárgyú műsorral köszöntjük. Így volt ez a múlt év augusztusában is. Arról beszélgettünk, hogy mit jelent az országnak augusztus 20-a. Két kérdéskör újra megidézhető: 1) Mi jellemzi a magyar alkotmányt: eredetét, fejlődését és várható jövőjét? 2) Cseppben a tenger: az alkotmány, mint esszencia és igazodási pont mit mutat meg közállapotainkról, értékeinkről, kultúránkról? Tavaly is, idén is alkotmányjogi szaktekintély válaszol: Kukorelli István professzor, egykori alkotmánybíró.

Előadások és Interjúk frissítve.